Štedrý skialp vo Vysokých Tatrách

26.12.2016
ltedry-skialp-vo-vysokych-tatrach

 Stáva sa už dobrým zvykom, že sa pred Štedrou večerou vyberieme vyvetrať. Tak ako minulý rok mi spoločnosť robí Maťo. Od začiatku decembra v Tatrách prakticky žiaden sneh nepribudol a inverzné počasie pripravilo jarné podmienky ešte pred Silvestrom. Na 1. sviatok vianočný sa chystá podľa predpovede silné sneženie, takže posledná možnosť ako si užiť jarný firn ešte v starom roku pripadá na Štedrý deň.

Vyrážame s menším oneskorením z Tatranskej Lomnice, zvládneme šoférske komplikácie pri ceste na Popradské pleso, auto vrátime poslušne naspäť k električke a po deviatej teda štartujeme. Odtopenú asfaltku ideme na peši s lyžami na batohoch. Debatou nám cesta ku káve a makovej štrúdli chytro ubehne a po posilnení sa vydávame Mengusovskou dolinou, vidíme stopy zimnou cestou na Rysy, odbáčame teda tade a dostávame sa nad hranicu lesa. Pásmom kosodreviny to ide príma, terénne nástrahy boli citlivo odstránené a šanca chytiť koreň pri zjazde rapídne klesla. Slnko je len také zubaté a nevie sa akosi medzi mrakmi prebiť. Naberáme postupne výškové metre, občas to na tvrdom podklade podšmykne, ale žiadny horor.

V rampe nad Žabími plesami stopa, že ani mačky netreba. Samozrejmosťou natiahnutý fix, takže úplna vianočná pohoda. Aj slnko sa spamätalo a snaží sa tvrdý podklad na želaný firn premeniť. Ideme teda ešte do Váhy, hádam sa to s tým firnom podarí. Pofotíme známe pohľady od Gerlachu až po Belianky. Nemožno si nevšimnúť tvoriaci sa ľad v Galérii Ganku a známy pohľad na tatranský sever je zase čímsi nový.

plechová_krásavica

Začina sa naťahovať oblačnosť od Kriváňa, dvíha sa vietor a je teda najvyšší čas pásy zlepiť, okuliare, rukavice pridať a na zjazd sa prichystať. Pár oblúkov ku chate je fakt dobrých, popod Kôpku to je stále ok. Pred rampou vyzujeme a krátky úsek s lyžami v ruke prejdeme úsek na skale bez snehu. Obúva sa na exponovanom hrebienku v rampe a odtiaľ už okolo Žabich plies zimnou cestou naspäť na Popradské pleso. Slalom medzi nezasneženými skalami, kosodrevinou a trsmi trávy zvládame v odtopenom snehu s prehľadom. Prechádzame zo slnka do tieňa a opatrnou jazdou kosodrevinou a lesom sme ako nič naspäť na Popradskom plese. Chvíľu s lyžami v ruke hore brehom a potom už len kristiánky na odtopenej ceste medzi turistami. Vyzúvame až pri aute.

Obyčajný výlet ale v neobyčajný deň. Túra opakovaná mnohokrát, ale zase raz celkom iná. Štandardom je len dobrá spoločnosť.

Tak už len na záver vinš: V slávnostný deň by som Vám rád všetkým čitateľom Vetroplachu zaželal príjemné strávenie Vianoc a úspešný štart do Nového roka. Nech Vás pri Vašich zážitkoch pri pohybe v prírode stále sprevádzajú dobrí ľudia. Štastné návraty a Horám zdar!

Lukáš Stanzel

foto: Matej Turjanik, Lukáš Stanzel

Fotky Štedrý skialp vo Vysokých Tatrách

Diskusia

RE: Štedrý skialp vo Vysokých Tatrách
jano 26.12.2016
ako vidim, Stubai vam nevysiel,skoda.,Ja som vzdy Dostal miesto na spanie,alebo Grieß,alebo dolna chata,aj na sene, alebo na Amberger Hütte. Jano

RE: Štedrý skialp vo Vysokých Tatrách
Lukáš 27.12.2016
Ahoj Jano, pozdravujem ťa. Stubai bez snehu a ani vyhliadka, že by mal pribdnúť. Sme v Tatrách, kde sú parádne podmienky na skialp.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri