Luční bouda vertical

24.02.2010
lucni-bouda-verticalTřetí závod Bergans Českého poháru ve skialpinismu 2010
V sobotu 20. února ve 14 hodin odstartoval první ročník závodu Luční bouda vertical. Závod ve verticalu se u nás konal premiérově. Jedná se o skialpinistickou disciplínu, kde na rozdíl od klasických skialpinistických závodů se závodí v převážné části pouze do kopce.

Závod byl odstartován v prostoru vleku u hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou a trať vedla po cestách přes Richtrovy boudy k Výrovce a dále přes Koňskou cestu na Luční horu, kde se povinně sundávaly pásy a následoval krátký sjezd k Luční boudě, kde byl po krátkém bruslení cíl. Na této trati závodilo téměř celé startovní pole, které čítalo 93 závodníků. Na trati A závodilo 91 závodníků z kategorií mužů, žen, veteránů, juniorek, open muži a open ženy. Trať A měřila 7,46 kilometru s převýšením 724 m a sjezdem cca 1,5 kilometru a převýšením 110 metrů.
Pro kategorii kadetů byla připravena trať B, která byla dlouhá 5,36 kilometru s převýšením 470 metrů a sjezdem, tak jako na trati A cca 1,5 kilometru a převýšením 110 metrů. Na trati B závodili pouze dva kadeti. Je škoda, že v mladších kategoriích je skialpinistická základna malá.
V době startu ve výšce 800 m.n.m. v Peci pod Sněžkou panovala teplota okolo nuly a bezvětří. V nejvyšším bodě závodu byla teplota -7°C vítr o síle 10 m/s a snížená viditelnost vlivem mlhy. S nástrahami počasí i trati si nejlépe poradil Michal Štantejský z pořádajícího oddílu těsně následován mladým Ondrou Fejfarem. Michal absolvoval celou trať ve výborném čase 47 minut 37,7 sekund.