Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov

09.02.2012
bezkarsky-aktual-z-kremnickych-vrchov

Alebo "...když lyže – tak běžky!!!"

 

"Běh nebo chůze na lyžích je způsob dopravy použitelný v zasněženém terénu, zejména je-li chůze nemožná nebo značně obtížná a pomalá. Používá se zejména v turistice a rekreačním sportu, ale také k praktické dopravě v horských oblastech mimo upravované silnice."

 

Momentálne gýčovo zasnežené Kremnické vrchy sú ako stvorené na uplatnenie hore uvedenej definície v praxi. Ponúkajú najväčší počet upravovaných bežeckých tratí na Slovensku. Ak by sme zrátali dokopy dva hlavné bežecké okruhy – severný a južný, trate na Králikoch, Kordíkoch, plus prepojovacie zvážnice medzi hlavným hrebeňom a podhorskými obcami pod ním, prekročili by sme 100 km v členitom teréne. To stačí na „rozbitie sa“ aj pre „borcov“. Ak náhodou nie – vždy je tu možnosť obehnúť si to dvakrát.

 

Tohoročná zima je veľmi prajná, takže snehu je všade dosť. Momentálne sú trate upravované cez víkend v noci na klasiku a skate. Upravené sú obidva hlavné okruhy na Skalke aj trate na štadióne na Králikoch + tajovská zvážnica. Cesta na Tunel je prešliapaná na pešo. Trate sú použiteľné aj v noci – to znamená, že sa dá ísť prebehnúť aj večer pred spaním, za svetla aj slabšej čelovky - otestované :-) Bežkársky PUB  (chata Hostinec) je otvorený cez víkend cca do 16:00.

 

Takže treba zbaliť do batoha slaninku, cibuľu, ťapku rumu, lyže na plece a ide sa na bežky. Biela stopa už síce bola pred týždňom, ale je najvyšší čas začať trénovať na ďalší ročník. V lete sa zas bude každý vyhovárať, že „sneha nieto“. Športu a horám zdar :-)

 

Motivačné foto dole.

 

Sisa Jahnová

 

Fotky Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov

Diskusia

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Miro 09.02.2012
Ešte keby tak bol odkaz na mapku so zakreslenými traťami bolo by to super

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
sisa 09.02.2012
Mapky trati najdes na www.bezkar.sk tam su dva hlavne okruhy aj nejake vedlajsie - ostatne trate su robene po klasickych turistickych znackach - takze sa nemas kde stratit a lahko sa zorientujes - je to dobre znacene. Okrem klasickych tur. znaceni su tam aj specialne znacky oznacujuce bezecke trasy - viditelne aj v noci.

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
sisa 09.02.2012
Skus aj http://www.euroloppet.sk/trate.html

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Miro 09.02.2012
Dik už som v obraze a prídem sa kuknúť na bežkách

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Ondriško 10.02.2012
Krásne a provokujúce fotky, keď je človek na juhu. Dokelu, tu na dolniakoch je síce slnečno aj mrazivo, zato snehu pomenej.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri