Skialpaktuál z hrebeňa okolo Martinských holí

14.12.2013
skialpaktual-z-hrebena-okolo-martinskych-holi

V polovici decembra má niekto na konte už desať dní na lyžiach, niekto si užíva na lyžiarskom kurze a niekto škrípe v robote zubami, že? Ale konečne aj môj čas dozrel, takže tu je zopár aktuálnych záberov z holí medzi Minčolom a Veterným.

 

Do lesa sa oplatí zaliezť ešte stále len na zvážnicu – jednou takou, dobrou na rozchodenie, som sa vyštveral na hrebeň od Partizánskej (zasnežovacej) studničky. Kto nepozná: asi v dvoch tretinách cesty na Hole. Pri potoku v tieni zima ako vždy, stopa potiahnutá za rampu, ale len kúsok. Potom panenský sneh. Ale keďže na južnom svahu, tak lepidlo poriadne! Kdeže firn: čerstvý sneh, o to viac lepkavý. Za zákrutou zas v tieni - zas suchý a tak dookola až na Dlhú lúku. Pod stromami (na ktorých vrcholce svietilo slnko) nakvapkanô, napršanô a v tieni samozrejme zamrznutô :-) Proste čo krok, to iná kvalita. Pásy treba riadne navoskovať.

Na Dlhej lúke som sa na stopu zdola pripojil, niekto to už skúšal hore lesom po žltej, hmmm... Napriek stope sa to riadne prepadalo do čučoriedok, ale len nech to sadne, bude dobrý základ. V traverze do sedla Prašivé podmienky podobné ako na zvážnici, pod Minčolom v záverečnom výšvihu mokrota, ale dosť snehu na to, aby sa dalo aj dole zlyžovať. Ešte som obzrel aj sedlo Okopy, Predný Minčol a kúsok za ním, ale tam nič moc, hrebeň vyfúkaný a v čučoriedkach príliš hlboko. Keď sa mi to začalo príliš prepadať, otočil som sa ešte pred vstupom do lesa.

 

Hrebeň smerom na Krížavu je už pomerne komfortný, aj stopa pekná (len ju poobede pešiaci rozryli, tí sa prepadávali až po g....). Na to, že predpoveď hovorila o +6 stupňoch, bol sneh parádne suchý. Ani medzi vysielačom, Veľkou lúkou a Veterným to nelepilo, ale pekne rýchlo kĺzalo. Len prechody cez kosovku okolo vysielačov sú ešte viac o kľučkovaní a predieraní – ale ešte jedno také poriadne posneženie a bude dobre :-)

Ešte pokus o náhľad do lesa na juh od Veterného, ale aj tam samozrejme mokro a prepadavo, tak chytro pomaly nazad po vlastných stopách až pod Minčol a zas po zvážnici nazad k ceste. Medzitým už obzor zružovel pri západe slnka, vzduch ochladol a pri prezúvaní by sa na obíjanie ľadu z lyží aj kladivko zišlo :-) Ale konečne je to tu, nie?

 

Rišo Pouš

 

Fotky Skialpaktuál z hrebeňa okolo Martinských holí

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri