Skialpaktual - Skialp: neskutočný deň pod Chopkom - Vetroplach magazin

Skialp: neskutočný deň pod Chopkom

29.12.2011
skialp-neskutocny-den-pod-chopkom

Toto mal byť pôvodne len taký malý skialpaktuálik, lebo túto sezónu zatiaľ z Nízkych Tatier tu nič nie je. Ale taký deň vyšiel poslednú tohoročnú stredu ze ažžž! A podľa počtu šľapiek pod Chopkom (z oboch strán) v tieto dni je jasné že všetci vedia, že sa sem oplatí dôjsť. A hlavne od takých 1500m vyššie.

 

Ako teplý vzduch dorazil od západu po štedrom dni, inverzie sa spravili mohutné a hmly z doliny siahajú vysoko. Turiec ráno ležal v mlieku, okolo Bystrice mrholilo, ale na Liptove čistý vzduch pod vrstvou mrakov. Do nich som sa zanoril niekde nad Záhradkami, keď som začal naberať výšku po zjazdovke Jelení grúň. Ale nad Priehybou už som sa už začal vynárať do azúra, ktoré sa tu hore drží už pár dní, mňam!

 

 

Po zjazdovke sa mi nechcelo, natraverzoval som doprava cez Spravodlivú aspoň pod Dievčenský žľab, že obzriem situáciu. V kosovke sa to moc neprepadávalo, aj pojazdené to bolo, hlavne snowboarďákmi. Len bolo treba dosť kľučkovať, snehu je stále málo na prikrytie konárov. Okolo obeda bol sneh ešte pekne primrznutý, asi centimetrová kôrka dobre držala. Z vedľajšieho Retranslačného žľabu sa so škripotom zošmýkal oproti mne jeden kolega, hodil držku, zanadával na kamene pod snehom, prehodili sme pár slov a šli sme každý svojou cestou. Ja hore Dievčenským. Pomedzi snehové „slimáky“ a trčiace šutre, vyššie už bolo lepšie. V tieni škrupinka, hore na slnku trochu mäkšia, ale držala aj strmú stopu celkom spoľahlivo.

 

 

Pôvodne som na juh Chopka ani nechcel, myslel som si že tam bude piecť. Ale bolo to tak akurát, parádna jarná lyžovačka :-) Tesne po obede síce sneh zvlhol, ale nelepil sa na pásy. Hrebeňovka je teraz skôr pre peších - ľadová, s kľučkovaním, ale dá sa aj na pásoch samozrejme. Nad hotelom Kosodrevina aj pod Derešmi sa dá pekne polyžovať aj pošliapať. Nie je to už na kameňáčky, ale oči treba mať na stopkách, lebo kameňáčky sa tu dajú z dobrých lyží spraviť rýchlo. Akonáhle som ale nižšie do hmly zapadol, z firnu sa stal ľad a teplota padla pod nulu.

 

 

Posledný výšľap som dal popod vlek na Zadných Derešoch, komfortná stopa je tam natiahnutá, aj keď trochu ľadová. Viac na západ by to bolo ešte príliš veľké preplietanie kosodrevinou. 

 

 

Na liptovskej strane sa k večeru hmla stratila, na juhu ale ostala hustá a vysoko – jedine Poľana trčala kúsok nad mraky. Zato slnko vyrábalo také gýče, že som z Derešov na Chopok skoro cúval :-) Zapadlo takmer presne o štvrtej za hulákania hymny z Chopku :-) Nato zbor spustil „Macejku, Macejku“ ale to už som sa spúšťal do hustnúcej tmy na sever. Nie že by sa mi tá nová cesta pre bagre páčila, ale pri nedostatku snehu (a svetla) sa po nej na Lukovú išlo celkom pohodlne. Odtiaľ už parádna lyžba po opustenej (aj keď tmavej) zjazdovke, len ratrakom sa bolo treba vyhnúť :-) Bodaj by takýchto dní čo najviac bolo!

 

 

 

Rišo Pouš

 

 

Fotky Skialp: neskutočný deň pod Chopkom


Diskusia
RE: Skialp: neskutočný deň pod Chopkom
sisa 29.12.2011
No vieš čo? Len pekne ďalej provokuj - ved pockaj raz sa ti to vrati:-)))

RE: Skialp: neskutočný deň pod Chopkom
Juraj 30.12.2011
to bolo stredu ci stvrtok fotene ? ?

RE: Skialp: neskutočný deň pod Chopkom
Ripo 30.12.2011
V stredu

RE: Skialp: neskutočný deň pod Chopkom
Brano (branodobis@gmail.com) - 30.12.2011
Ja som bol vo stvrtok, rano som pozrel webku na Kamennej a jadran, tak som zbalil fidlatka a po Lukovu zadekovane ale dalo sa, od Lukovej fucak a hmla jako blazon az na Kamennu.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4435377