Skialp: Čo nové pod Chlebom a pod Kriváňom?

06.03.2012
skialp-co-nove-pod-chlebom-a-pod-krivanom-

          Začnem zdola (z turčianskej strany): normálne auto sa na Zajacovú nedostane, cesta je vzorkovaná len ratrakom. Ale aj jedno z „nenormálnych“, ktoré ráno vyšli hore, malo popoludní problémy vrátiť sa dolu. Veď ráno to bolo ešte tvrdé :-) Našťastie žltá značka z Trusalovej je zdola aj zhora lyžovateľná, takisto cesta za Šútova je komfortne šliapateľná od posledných domov. Snehu je „habakuuuk“ aj na lúkach, kde teraz celé dni praží slnko.

  

 

Cesta pod Generál tiež komfort, dokonca aj lesom sa dá – v bukovom je pod lyžami čisto, len pod smrekmi sneh čierny od ihličia, samozrejme... Rána sú tu teraz chladné, treba si vziať teplé prádlo a haršajzne, ale dá sa aj bez, hrčatý zmrznutý firn ráno celkom dobre drží aj v strmších svahoch.

  

Generál je rozlyžovaný do dokonalosti, už ráno je vrchná vrstvička síce natopená, ale neprepadáva sa to hlboko ani poobede, takže aj pešiaci majú raj. Taký jarný ideál.

  

Okolo chaty je to už zmrznuté a v traverze do Snilovského sedla vyšmýkané. V sedle hrboľatá ľadová námraza, pri chôdzi sa ozýva zvuk drveného skla. O to viac normálny človek krúti hlavou nad týpkami, ktorí sa z lanovky štverajú po tom klzisku na Kriváň a Chleb (Hor sa na nedeľný výlet!). Úplne božská bola vymódená pani v čižmičkách, s kabelkou a v parádnej baranici, ktorá pišťala od strachu v traverze Chlebu :-) Ak by to „neupišťala“, zastaví sa o 500 metrov nižšie o protiľahlý svah Kriváňa. Poltopánky a deti na sánkach pôsobili v tej spoločnosti skoro až prirodzene... A na druhý deň (v pondelok) čítam v novinách o ťažkom zranení po páde pod Snilovským sedlom - našťastie "len" zlomené rebrá.

  

 

Muldy a svahy Kriváňa aj Chlebu sú síce zmrznuté, ale nelesknú sa, je to skôr taký tvrdý drsný firn, lyžovateľný síce s patričnou zvukovou kulisou, ale relatívne bezpečne. Podľa toho to aj vyzeralo, z každej strany bolo počuť lyže. Aj preto že vietor na rozdiel od soboty nedobiedzal, zato slnko pripekalo a obloha čistý plech. Tak nech to aspoň takto vydržíííí! Ale ešte zo pol metra prachu by neuškodilo :-)

 

Rišo Pouš

 

Fotky Skialp: Čo nové pod Chlebom a pod Kriváňom?

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialp: Čo nové pod Chlebom a pod Kriváňom?
Ivan (ivan.zila@gmail.com) - 06.03.2012
Ja len doplnim, ze harsajzne su od cca 1400 m povinne. Pokusat sa bez nich vyjst hoci aj Revajkou na VFK je plytvanie silami a v horsom pripade koledovanie si o pruser. V sobotu bola situacia v okoli Snilovskeho sedla zufala, nedalo sa na to pozerat. Snad by kompetentni (rozumej HZS Mala Fatra) mohli operativne pribit na dvere lanovky vystrahu (v sobotu tam nebola), ze chodnik na chatu pod Ch. je bez maciek bezpecne neschodny. Rovnako tak informaciu o pozivani zimnej trasy (tycoveho znacenie) a nie letnej zelenej. Niekolkych som stihol usmernit a vratit do bezpecnejsich vod, ale toto by mal robit niekto iny.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri