Skialpaktual - Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov - Vetroplach magazin

Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov

09.02.2012
bezkarsky-aktual-z-kremnickych-vrchov

Alebo "...když lyže – tak běžky!!!"

 

"Běh nebo chůze na lyžích je způsob dopravy použitelný v zasněženém terénu, zejména je-li chůze nemožná nebo značně obtížná a pomalá. Používá se zejména v turistice a rekreačním sportu, ale také k praktické dopravě v horských oblastech mimo upravované silnice."

 

Momentálne gýčovo zasnežené Kremnické vrchy sú ako stvorené na uplatnenie hore uvedenej definície v praxi. Ponúkajú najväčší počet upravovaných bežeckých tratí na Slovensku. Ak by sme zrátali dokopy dva hlavné bežecké okruhy – severný a južný, trate na Králikoch, Kordíkoch, plus prepojovacie zvážnice medzi hlavným hrebeňom a podhorskými obcami pod ním, prekročili by sme 100 km v členitom teréne. To stačí na „rozbitie sa“ aj pre „borcov“. Ak náhodou nie – vždy je tu možnosť obehnúť si to dvakrát.

 

Tohoročná zima je veľmi prajná, takže snehu je všade dosť. Momentálne sú trate upravované cez víkend v noci na klasiku a skate. Upravené sú obidva hlavné okruhy na Skalke aj trate na štadióne na Králikoch + tajovská zvážnica. Cesta na Tunel je prešliapaná na pešo. Trate sú použiteľné aj v noci – to znamená, že sa dá ísť prebehnúť aj večer pred spaním, za svetla aj slabšej čelovky - otestované :-) Bežkársky PUB  (chata Hostinec) je otvorený cez víkend cca do 16:00.

 

Takže treba zbaliť do batoha slaninku, cibuľu, ťapku rumu, lyže na plece a ide sa na bežky. Biela stopa už síce bola pred týždňom, ale je najvyšší čas začať trénovať na ďalší ročník. V lete sa zas bude každý vyhovárať, že „sneha nieto“. Športu a horám zdar :-)

 

Motivačné foto dole.

 

Sisa Jahnová

 

Fotky Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov


Diskusia
RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Miro 09.02.2012
Ešte keby tak bol odkaz na mapku so zakreslenými traťami bolo by to super

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
sisa 09.02.2012
Mapky trati najdes na www.bezkar.sk tam su dva hlavne okruhy aj nejake vedlajsie - ostatne trate su robene po klasickych turistickych znackach - takze sa nemas kde stratit a lahko sa zorientujes - je to dobre znacene. Okrem klasickych tur. znaceni su tam aj specialne znacky oznacujuce bezecke trasy - viditelne aj v noci.

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
sisa 09.02.2012
Skus aj http://www.euroloppet.sk/trate.html

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Miro 09.02.2012
Dik už som v obraze a prídem sa kuknúť na bežkách

RE: Bežkársky aktuál z Kremnických vrchov
Ondriško 10.02.2012
Krásne a provokujúce fotky, keď je človek na juhu. Dokelu, tu na dolniakoch je síce slnečno aj mrazivo, zato snehu pomenej.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4386067